Egészségünk megőrzése szempontjából fontos, hogy időnként kipihenjük magunkat. Szerintem az az ideális, ha évente kétszer két hetet tudunk a családunkkal tölteni az otthonunktól és a munkánktól távol, valamint két ilyen nyaralás közé beiktatunk legalább egy hosszú hétvégét.
Na nézzük, hogyan lehet ezt megoldani kevés pénzből?
· Használjunk üdülési csekket (mostmár Széchenyi kártya). Vállalkozóknak érdemes saját maguknak adniuk – kedvezőbb az adózása, mintha bérként fizetnék ki maguknak. Ha munkavállaló vagy, jelezd munkáltatódnak (ez általában a vezérigazgató, illetve a munkaügyi osztály), hogy szeretnél ilyet kapni. Ez a helyzet akkor valóságos, ha olyan cégnél dolgozol, ahol például emelik a béreket. Teljesen reális, hogy az éves béremelést SZÉP-kártyán kapd meg. Így te is többet kapsz: ha a munkáltató havi nettó 10.000 Ft-ot emelne, az a fizetésed nagyságától függően neki kb bruttó 20.000 Ft-ba kerül, tehát évente bruttó 240.000 Ft-ba. Ha ezt az összeget SZÉP kártyán adja oda neked, akkor az adó levonásával (30,94%) évi nettó 183.000 Ft-ot tud neked adni nyaralásra. Ha ezt összehasonlítod 120.000 Ft készpénzzel, melyik kedvezőbb? Szerintem nyertél 63.000 Ft-ot üdülésre!
· Bérelj lakást pár napra! Ha beírod az internetes keresődbe, hogy „kiadó apartman”, többszázezer ajánlat esik az öledbe. Családok, baráti társaságok számára ideális – egynapi lakásbérlet annyiba kerül, mint egy éjszaka egy főre egy szállodában. Sok olyan apartmanház is van, ahol pl beltéri medence, szauna, sportterem van, válassz kedvedre!
· Ne menj messzire! A benzinköltség megnöveli a nyaralás árát, költségét – próbálj meg 50, legfeljebb 100 km körzetben keresni nyaralót!
· Van olyan uszoda, kalandpark, vízipark, ahova szívesen jártok és nincs messze? Nagyon jó nyaralás, ha kijelölsz három egymást követő napot, amikor mindhárom napon korán felkeltek és elmentek erre a helyre, és csak este mentek megint haza! Vigyél magaddal mindent, ami kellhet: plusz ruhát, sok szendvicset, gyümölcsöt, innivalót, kekszet, könyvet, keresztrejtvényt, társasjátékot. Esténként ne végezzetek házimunkát: csak egy könnyű vacsorát dobjatok össze (borsófőzelék konzervből, tükörtojással; sajtos tészta stb), vagy ha tellik rá, rendeljetek pizzát! A nyaralás élményét fokozandó, a szülők igyanak meg egy pohár bort is a vacsorához, ez még jobban simítja az idegeket. Garantáltan olcsóbb nyaralás, mint elutazni a tengerpartra – vagy akár a Balatonra!
· Keresgélj magánszemélyek ajánlatai közt! Nagyon sok olcsó ajánlat van az Air B&B oldalán (airbnb.com), ahova magánszemélyek töltik fel kiadó szobáikat, lakásaikat itthon és külföldön. (Ha van egy plusz szobád, te is feltöltheted, és a nálad nyaralóktól szerény bevételre számíthatsz.)
· Ajánld fel plusz szobádat, nappalid kanapéját külföldi diákoknak, turistáknak ingyen a couchsurfer.com oldalon. Így te is kérheted a többiektől, hogy ingyen szállhass meg náluk. Magyarországon is és külföldön is rengeteg ajánlatot találsz!
· Cserélj lakást, házat egyik barátoddal! Lehetőleg más városban élő barátoddal cseréljetek, úgy izgalmasabb a kaland!
· Ha nagyobb városban élsz, nyaralj otthon! Felnőtteknek, vagy nagyobb gyerekekkel többnapos otthoni nyaralást is kitalálhattok. Állapítsd meg, mennyi pénzt költhettek el a nyaralás során, és ehhez alakítsd a programot. Ami fontos, hogy minden nap reggeltől estig ki legyen találva. Például reggel felkeltek, és egy útikönyv alapján (könyvtár vagy internet) megnézitek a város egy olyan részét, ahol még nem jártatok, pedig híres építész által tervezett épület van arrafelé. Utána kerestek egy közeli játszóteret, ahol eltöltötök egy-másfél órát. A hátizsákból előcsomagolt szendvicseket eszitek ebédre. Ebéd után elmentek a könyvtárba, ahol mindenki választ magának egy könyvet, amit kikölcsönöztök. A könyvtárban a kisebb gyerekek rajzolhatnak is, lehet magazinokat olvasni, a felnőttek verset olvashatnak a gyerekeknek, így egy órát mindenképpen könnyű eltölteni. Vegyetek ki egy családi filmet DVD-n vagy videón, ez 400 Ft kiadást jelent mára. Induljatok el hazafelé, de álljatok meg útközben, és kapjon mindenki egy gombóc fagyit (fejenként 150-200 Ft). Otthon pedig egy kiadós zuhanyzás után nézzétek meg az újonnan kivett filmet. További pénztárcakímélő tippek otthoni nyaralásra:
- * Végigmenni a városon azzal a busz (villamos) járattal, ami nagy kört ír le;
- * Kirándulni a közeli erdőbe – gyűjthetünk falevelet, virágot is;
- * Biciklivel elmenni egy olyan helyre, ahol érdemes körbenézni (pl vízpart, érdekes városrész);
- * Barátokat, szülőket meglátogatni;
- * Lemenni a vízpartra és ott kishajót hajtogatni, ráírni a nevünket és vízreengedni;
- * Ingyenes programokat keresni: pl vasárnaponként Budapesten a Művészetek Palotájában vannak ingyenes gyerekprogramok, de a művelődési házakban, könyvtárakban is folyamatosan vannak olcsó vagy ingyenes programok;
- * Legoversenyt rendezni: ugyanazokból a darabokból ki mit épít?
- * Készíteni egy társasjátékot;
- * Papírból különböző állatokat hajtogatni, és állatkertet játszani velük;
- * Palacsintát sütni;
- * Vacsorára együtt hidegbüfét készíteni: töltött tojást, zöldsalátát, majonézes krumplit stb;
- * Bemenni a boltba egyetlen finomságért: pl fejenként egy fagyi, nyalóka, vagy egy doboz drága keksz, csoki, amit hétközben nem vennénk meg;
- * Meglepetésmozi: a többi családtagnak ne áruljuk el, mit nézünk délután/este, csak adjunk nekik egy sajátkészítésű jegyet „meglepetésfilmre”. Ennek a filmnek nem feltétlenül kell újnak lennie: lehet olyan, amit kölcsönkaptunk, vagy régen láttunk, vagy valakinek a nagy kedvence.
- * Menjünk el egy parkba a gyerekekkel és játsszunk kincskeresést. Ez viszonylag több előkészülést igényel, de meg tudjuk oldani, amíg a gyerekek a játszótéren elfoglalják magukat! Kell hozzá 6-8 egész A4-es lap. Fogunk egy lapot, ráírjuk-rajzoljuk, merre van a következő nyom – pl a sárga bokor mögött. Lehet kitalálandó rejtvény is! Itt elrejtjük a következő összehajtott lapot, amin szintén egy nyom van leírva, lerajzolva. Az utolsó helyen rejtsük el a kincset: ez lehet egy cukorka vagy egy tízforintos, papírba, alufóliába csomagolva. Rejthetünk kincset a többi összehajtott papírba is, nemcsak az utolsóba: ötforintost vagy egy kirakó képeit például. (Kirakót készíthetünk egy képesújságból kivágott képből.) Fontos, hogy ha útközben a gyerekek véletlenül meglátnak egy papírt, ne vegyék fel, mert megzavarják a sorrendet. Ez a játék az elrejtéssel együtt fél-egy órát tesz ki, attól függően, hogy mennyire sok és nehéz nyomot találunk ki. A nyomokat tegyük el, hogy máskor is játszhassunk!
- A fentihez hasonló szabadtéri játékból rengeteg van, interneten lehet még keresgetni. Különösen ajánlom a „Kapcsold ki a tévét!” típusú játékgyűjteményeket. Tele vannak hamar megvalósítható játékokkal, amikből sokat még felnőttek is szívesen játszanak!
- Ha kicsit többet költhetünk, menjünk el érdekes múzeumokba, üljünk be egy cukrászdába vagy egy lángossütőbe, menjünk egy állomásnyit vonattal.
· A gyerekek nyári táborát is próbáld megoldani cserével. Kelletek hozzá négyen, hogy egyhavi elfoglaltságot biztosítsatok az óvodás, kisiskolás gyerekeknek. Egy anyuka kivesz egy hét szabadságot. Hétfőtől péntekig minden reggel elhozza hozzá a többi három szülő a gyerkőcét, munka után meg elviszik – tehát minden anyukának (szülőnek) egy hétig az összes gyerekre kell vigyáznia: főznie rájuk, játszótérre vinnie őket, játékokat kitalálni. Így a többi három héten pedig dolgozhat – és mind a négy család megúszott négyheti táborköltséget!
· Táborokból is vannak olyanok, amik megengedhetőek még vékony pénztárcával is. Érdeklődj az iskolában, nagyobb gyerekek szüleinél, tudnak-e javasolni valamit! Heti 10-15 ezer forintból is megoldható egy hét, nem kell 40.000 forintot elköltened!
· És végül, nyaralások, táborok esetében is kivárhatsz egy internetes kuponos ajánlatot!
Idén a fentiek közül melyik nyaralást valósítod meg?
Jó tervezgetést!
Plain Jane